OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

* INŠPIRÁCIE PRE ŠIKOVNÉ RUKY *

NÁVODY - iné
 NÁVODY - iné...
 
      - lepením
      - nažehľovaním
 

 
NEŠITÝ PATCHWORK - PATCHWORKOVÉ VAJÍČKA
  
Reliéfna technika č. 1
 
* Vajíčko z polystyrénu si rozdelíme rovnomerne na 4 časti. Stuhy so šírkou 2,5 cm si nastriháme dlhé 5 cm ( 2,5*2=5). Stužku si prehneme najskôr na polovicu, aby sme videli kde je stred a rozložíme. Stred stužky našpendlíme na priesečník čiar. Špendlík dávame asi 1 mm pod okraj stužky. Prehneme do tvaru trojuholníka a zašpendlíme ostatné časti (obr. č.1). Špendlík vo vrchole tými časťami zakryjeme. Na každú stužku použijeme 5 špendlíkov.
* Podobným spôsobom zložíme a našpendlíme ostatné 3 kúsky. Dávame pozor, aby sa nám v strede hroty dotýkali a nebolo vidno polystyrén (obr. č.2).
* Od stredu ( vrcholu trojuholníka ) si nameriame 1 - 1,5 cm a pokračujeme ďalšími stužkami v tej istej alebo inej farbe. Stuhy prikladáme podľa obr. č.3 a obr. č.4.
 
obr. č.1 obr. č.2 obr. č.3 obr. č.4 
 
* Tak isto robíme i ďalšie rady, od vrcholu si už meriame len 1 cm (obr. č.5,6,7).
* Vajíčko začneme ukončovať tak, že stuhy skladáme podľa obr. č.8.
 
obr. č.5 obr. č.6 obr. č.7 obr. č.8 
 
* Takto postupujeme dovtedy, kým sa nám otvor takmer nezakryje (obr. č.9,10,11). Ukladáme oproti sebe 2 a 2 dieliky.
* Stuhou tej istej šírky, alebo aj tenšou zakryjeme otvor tak, že si naskladáme mašličku a našpendlíme ju do stredu (obr. č.12).
 
obr. č.9 obr. č.10 obr. č.11 obr. č.12 
 
 

 
Reliéfna technika č. 2
 
* Vajíčko si rozdelíme rovnomerne na 4 časti.  Na dvoch protiľahlých častiach si označíme aj stred (obr. č.1).
* Začneme špendliť pripravené stuhy (dlhé 5 cm, široké 2,5 cm) podľa obr. č.2 rovnakým spôsobom ako u reliéfnej techniky č.1. Od stredu meriame 1 - 1,5 cm.
* Ďalšie farby  a kúsky stúh prikladáme a špendlíme podľa obr. č.3,4. Od vrcholov trojuholníka meriame 1 cm.
 
obr. č.1 obr. č.2 obr. č.3 obr. č.4 
 
* Ak ukladáme rad stúh, ktorých časti prečnievajú za označenú polovicu vajíčka, začneme ich postupne zastrihovať aby vajíčko bolo pekné symetrické (obr. č.5,6).
* Rovnakým spôsobom urobíme aj druhú polovicu vajíčka (obr. č.7).
* Stred, na ktorom nám vidno špendlíky, zakryjeme tenšou stužkou alebo nejakým ozdobným prámikom. Na vrchu poskladáme mašličku a v strede zašpendlíme (obr. č.8).
obr. č.5 obr. č.6 obr. č.7 obr. č.8 
 

 
KVIETOK Z TWISTARTU
 
obr. č.1 obr. č.2 obr. č.3 obr. č.4 obr. č.5 obr. č.6 obr. č.7 
 

 
SRDIEČKO - blahoželanie 
 
obr. č.1 obr. č.2 obr. č.3 obr. č.4 
 
obr. č.5 obr. č.6 obr. č.7 obr. č.8 
 

KORÁLKOVÉ  SRDIEČKO
 
 
 
 

 
KRAKELOVANIE
 
* Na pripravený podklad nenesieme vrstvu krakelovacieho laku, príp. lepidla Herkules (obr.č. 1). Ak chceme, aby vzniknutépraskliny boli farebné, podklad treba najskôr natrieľ akrylovou farbou požadovaného odtieňu.
* Necháme zasušiť, môžeme si pomôcť aj fénom. Keď je  vrstva ešte miestami lepkavá, začneme nanášať akrylovú farbu (pamakryl, slovakryl, balakryl...)tupovaním - pritláčaním. Ne jedno miesto by sa výrazne nemalo tupovať viackrát (obr. č. 2).
Môj tip: Tupovací štetec možno nahradiť odstrihnutou hubkou na riad, ktorú si chytíme do štipca. Pokiaľ necháte plochu natretú Herkulesom vysušiť úplne, popraská tiež.
* Po chvíľke sa začnú tvoriť trhlinky (obr. č.3).
* Hotový krakelovaný povrch pripravený pre ďalšiu úpravu (obr. č. 4).
 
obr. č.1 obr.č.2 obr.č.3 obr.č.4 
 
 
 

 
DECOUPAGE - SERVÍTKOVÁ TECHNIKA
1. Lepením
 
* Vyberieme si 2-, 3- vrstvovú servítku s vhodným motívom. Spodné vrstvy oddelíme, použijeme len tú najvrchnejšiu s motívom. Motív zo servítky vytrháme. (obr.č.1) Môžeme aj vystrihnúť, no hrany sú potom dosť ostré a vidno to pri tieňovaní.  
* Vytrhaný motív umiestnime na pripravený podklad (môže byť aj upravený krakelom). Podklad by mal byť biely alebo bledý, servítka na tmavom zanikne. Štetcom potom nanášame na to lepidlo na servítkovú techniku, najlepšie od stredu ťahmi smerom ku kraju.  Necháme zaschnúť. Namiesto lepidla na servítkovú môžeme použiť aj Herkules, ktorý si v malej nádobke zriedime s pár kvapkami vody (obr.č.2)
* Okolie môžeme nechať biele, alebo ho dotieňujeme akrylovou farbou (obr.č.3).
* Obrázok nakoniec prelakujeme aspoň 2-krát (napr. pamlakom) Na mojom obrázku sú aj dolepené číslice, nakoľko to je podklad pre hodiny.
 
obr.č.1 obr.č.2 obr.č.3 obr.č.4 
 
2. Nažehľovaním
 
* Pripravený podklad si natrieme lepidlom Herkules a necháme úplne zaschnúť (obr.č.1).
* Zatiaľ si oddelíme vrchnú vrstvu s motívom z pripravenej niekoľkovrstvovej servítky (obr.č.2).
* Umiestnime túto vrstvu na podklad a prežehlíme na miernej teplote. Doporučuje sa žehliť cez papier na pečenie (obr.č.3) . Ak nechceme použiť celú plochu servítky, ale len motív, musíme si ho najskôr vytrhať alebo vystrihnúť. Ten si potom na podložku obkreslíme a lepidlo nanesieme len na túto plochu.
* Obrázok nakoniec prelakujeme aspoň 2-krát (obr.č.4).
 
obr.č.1 obr.č.2 obr.č.3 obr.č.4 
 

KRUPICOVÝ RÁMIK
 
 *Nameriame a nakreslíme si šírku rámika a natrieme lepidlom Herkules alebo pamlakom. Posypeme krupicou, popritláčame a zvyšok krupice oklepeme (obr.č.1). Necháme zaschnúť. Po zaschnutí natrieme lakom (napr. pamlak) a necháme opäť dôkladne vysušiť.
* Rámik môžeme nafarbiť akrylovou farbou požadovaným odtieňom a po vysušení nalakujeme (obr.č.3).
 * Hotová sada obrázkov s krupicovým rámikom (obr.č.4).
obr.č.1 obr.č.2 obr.č.3 obr.č.4